Do góry

 Karpacz’22: idealny model transferu nauki do biznesu zamienia się w kontrakty i faktury
13 września 2022

Karpacz’22: idealny model transferu nauki do biznesu zamienia się w kontrakty i faktury

Piotr Dardziński, który uczestniczył 7 września w debacie „Działalność badawczo-rozwojowa w Polsce na tle państw Unii Europejskiej”, wskazał, że system wsparcia działalności B+R sprzyja powstawaniu technologii przełomowych, dlatego działania związane z badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi przyczyniają się dla wzrostu gospodarczego kraju i poprawy dobrobytu społeczeństwa.

„Wojciech Murdzek, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekornie powiedział, że zamiast mówić >>nie mamy się czego wstydzić<<, dobrze byłoby powiedzieć, że mamy się czym chwalić. I faktycznie, w Polsce nakłady na prace B+R wzrosły o 45 proc., zwiększa się też udział wydatków na działalność badawczo-rozwojową w PKB” – mówił Piotr Dardziński.

Prezes Łukasiewicza dodał, że ulgi na działalność badawczo-rozwojową sprawiają, że już 20 proc. polskich firm zleca uczelniom i instytutom badawczym prace B+R. Naukowców z kolei motywują granty na badania i konkretne zarobki.

„Przełomowe technologie powstają dlatego, że pojawia się ta jedna firma, która znajduje rozwiązanie konkretnego problemu. 20 proc. z prawie 2 mln przedsiębiorstw w Polsce to tysiące potencjalnych projektów. Sztuką jest jednak dobrze zainwestować, wybrać te projekty, które mają największe szanse na komercjalizację” – wyjaśnił Dardziński.

Uważa on, że idealny model komercjalizacji to taki, który na końcu powoduje wzrost przychodów w przedsiębiorstwach i wzrost konkurencyjności. Służy temu m.in. program doktoratów wdrożeniowych, pozwalający na zatrudnianie w firmach młodych naukowców, których codzienna praca, za którą są dobrze wynagradzani, jest podstawą rozprawy doktorskiej.

W opinii prezesa Łukasiewicza idealny model transferu nauki do biznesu to model, który szybko zamienia się w konkretne umowy i faktury.

„6 września 2022 r. na MSPO w Kielcach podpisaliśmy kontrakt z firmą, która kupiła od Łukasiewicz – ILOT licencję na produkcję poduszkowca ratowniczego nowej generacji, który będzie wykorzystany przez służby ratownicze w Polsce i nie tylko. W ciągu dwóch lat zaprojektowaliśmy, wykonaliśmy i przetestowaliśmy konkretny produkt. Ten produkt ma już producenta, który kupił licencję i za chwilę pojawi się na rynku” – powiedział Dardziński.

Sieć Badawcza Łukasiewicz z ponad 7 tysiącami pracowników zatrudnionych w 26 instytutach naukowych w 12 polskich miastach jest trzecią największą siecią badawczą w Europie i współpracuje z zagranicznymi instytucjami przy realizacji wielu ciekawych projektów.

Należy do nich niedawno zakończony projekt z fińską siecią VTT, a także współpraca z siecią Fraunhofera w ramach zrzeszającej ponad 4 tys. podmiotów Sieci Badawczej EARTO.

„Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania naukowe i badawczo-rozwojowe m.in. w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania” – podkreślił Piotr Dardziński.

„Projektów jest coraz więcej, zainteresowanie przedsiębiorców duże, liczba przedsiębiorców, którzy się zgłaszają to już ponad 700 firm i chyba to miał na myśli pan minister Murdzek, gdy mówił, że jest się z czego cieszyć i czym pochwalić” – dodał.

XXXI Forum Ekonomiczne odbywa się w dniach 6-8 września 2022 r. w Karpaczu.

Źródło informacji: PAP MedaiRoom


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Prev Post

MI: Nagrody Ministra Infrastruktury w konkursie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2021 (komunikat)

Next Post

Do nich należy przyszłość nauki – znamy tegorocznych laureatów i stypendystów ADAMED SmartUP

post-bars

Może Ci się spodoba

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ