Do góry

 Kolej staje się bardziej dostępna dzięki nowemu przystankowi na linii Kraków andndash; Kielce
30 października 2023

Kolej staje się bardziej dostępna dzięki nowemu przystankowi na linii Kraków andndash; Kielce

Polski sektor bankowy wykorzystuje szeroki potencjał rozwoju. W 2022 roku rentowność wyniosła 12%, a w 2023 roku zyski przekroczyły 18 mld zł. Bankowość w Polsce ma szansę urosnąć z obecnych 420 mld zł do 1 bln zł, co wpłynie na wzrost dochodowości. Jednakże, aby ten cel został osiągnięty, firmy muszą wprowadzić zmiany w swoich modelach biznesowych i operacyjnych, tak by sprostać wyzwaniom związanym z innowacyjnością, konkurencją i ryzykiem systemowym. Raport firmy McKinsey & Company „Jak złapać żagle na wzburzonych wodach bankowości?” wskazuje 5 inicjatyw priorytetowych, które mogą wspomóc rozwój sektora bankowego w Polsce.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły przetarg na budowę nowego przystanku Mnichów w gminie Jędrzejów, w powiecie jędrzejowskim, przy linii kolejowej nr 8. Ministerstwo Infrastruktury informuje, że jest to kolejna inwestycja zaplanowana w województwie świętokrzyskim w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Wykonawca, który wygra przetarg, będzie musiał przygotować dokumentację projektową, zdobyć niezbędne zgody i uzgodnienia oraz wykonać prace budowlane. PLK SA przewidują, że pasażerowie będą mogli korzystać z nowego przystanku w drugiej połowie 2025 roku.

Rząd planuje zrealizować program przystankowy, który zmniejszy wykluczenie komunikacyjne mniejszych miejscowości. Nowe przystanki umożliwią ludziom podróżowanie w szybki, wygodny i ekologiczny sposób – powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Mieszkańcy Mnichowa będą mieli przyjemność z korzystania z nowo wybudowanych peronów wraz z nowymi ciągami komunikacyjnymi oraz parkingiem. Przystanki zostaną oświetlone latarniami LED i wyposażone w monitoring, a przesiadki ułatwią ścieżki naprowadzające i zróżnicowana nawierzchnia. Podróżni będą mieli do dyspozycji wiaty, ławki, tablice informacyjne i system nagłośnienia. Ponadto, modernizacja przejazdu kolejowo-drogowego obejmie ustawienie rogatek i sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, które zapewnią większe bezpieczeństwo dla kierowców i pieszych.

Przystanek Mnichów to kolejny przykład inwestycji, które zmieniają życie mieszkańców Świętokrzyskiego. Poprawiają one komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się, służąc tysiącom osób. Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA, podkreślił, że jest to kolejny przykład służącego lokalnym społecznościom projektu.

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 ma na celu nie tylko zniwelowanie wykluczenia komunikacyjnego, ale także promowanie ekologicznych środków transportu i wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne będą skutecznie zapewniać pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej, a na ten cel przeznaczono kwotę w wysokości 1 mld zł. Środki te zostaną wykorzystane m.in. na budowę lub modernizację przystanków kolejowych oraz sfinansowanie parkingu dla podróżnych.

Komfortowe przystanki autobusowe, wybudowane w ramach programu, powstały już w Dębskiej Woli i Włoszczowicach, a wkrótce pojawią się również w Grochowiskach, Górkach Szczukowskich, Piekoszowie, Podchojnach i Ludyni, co ucieszy wszystkich podróżnych w województwie świętokrzyskim.

PAP SA publikuje komunikaty bez dokonywania jakichkolwiek zmian w ich treści zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Prev Post

PRACOWNIK SPRZĄTAJĄCY W HOLANDII (M/K) – Praca Kielce

Next Post

Specjalista ds. social media Odpisywanie na wiadomości Praca Zdalna | Oferta pracy Ostrowiec Świętokrzyski

post-bars

Może Ci się spodoba

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ