Do góry

 Unijne wsparcie dla bezdomnych uchodźców – jak to działa?
10 sierpnia 2023

Unijne wsparcie dla bezdomnych uchodźców – jak to działa?

Ponad 6 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego zostało przeznaczone przez województwo świętokrzyskie na utworzenie mieszkań socjalnych dla uchodźców z Ukrainy. Środki te stanowią szansę na poprawę warunków życia i wsparcie dla potrzebujących osób.

Samorząd województwa Świętokrzyskiego przeznaczył prawie 1,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na 2014-2020 na dofinansowanie sześciu mieszkań socjalnych dla dwudziestu uchodźców z Ukrainy. Dwa gminy – Busko-Zdrój i Chmielnik – skorzystają z wsparcia finansowego w kwocie 1 mln 464 tys. zł, co stanowi część całościowej wartości inwestycji wynoszącej 1 mln 729 tys. zł.

„Dzięki środkom unijnym wspieramy uchodźców z Ukrainy, dla których dach nad głową oznacza poczucie bezpieczeństwa i zakotwiczenie w nowej społeczności lokalnej. Realizowane przez samorząd województwa świętokrzyskiego działania, które współfinansujemy z funduszy unijnych, to wyraz naszej solidarności z narodem ukraińskim” – powiedział cytowany w komunikacie urzędu marszałkowskiego, marszałek Andrzej Bętkowski.

Marszałek wyraził również swoją nadzieję, że dzięki środkom pochodzącym z dofinansowania gminy mieszkańcy będą mieli możliwość przeprowadzenia niezbędnych remontów w lokalach, a także wyposażenia ich w meble i sprzęt AGD. W ten sposób wszyscy mieszkańcy będą mogli godnie żyć w swoich domach.

Marszałek powiedział również, że dzięki środkom pochodzącym z dofinansowania gminy będzie możliwe przeprowadzenie potrzebnych napraw i uzupełnienie wyposażenia lokali, w tym zakup mebli i sprzętu AGD. Ma to na celu zapewnienie mieszkańcom godnych warunków życia we własnych domach.

Gminy Busko-Zdrój i Chmielnik otrzymały od Funduszu Unii Europejskiej dotacje o łącznej wartości 1,463 miliona złotych. Gmina Busko-Zdrój wykorzysta 194 tys. zł na przygotowanie czterech mieszkań dla 11 osób w Baranowie, Bilczowie, Broninie i Kołaczkowicach. Natomiast Gmina Chmielnik wykorzysta 1,269 miliona złotych na modernizację i wyposażenie dwóch lokali socjalnych, w których zamieszka dziewięciu uchodźców.

Koniec maja był świadkiem ważnego wydarzenia, którym było dofinansowanie pierwszych mieszkań socjalnych dla uchodźców. Unijne wsparcie w wysokości 4,7 mln zł trafiło do gmin Oksa i Kielce, Stowarzyszenia Arka Nadziei oraz Caritas Diecezji Kieleckiej, by wspomóc osoby dotknięte skutkami wojny w Ukrainie. Mieszkania będą przeznaczone na potrzeby społeczne.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Prev Post

PRODUKCJA DROBIU – WIESZANIE (M/K) – Praca Kielce

Next Post

Oferta pracy Kielce – PRACOWNIK ZIELENI MIEJSKIEJ (M/K)

post-bars

Może Ci się spodoba

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ