Do góry

 Kolej Plus: Skróć czas podróży pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Kielcami
19 czerwca 2023

Kolej Plus: Skróć czas podróży pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Kielcami

Radosław Cholewiński, członek zarządu Skarbiec TFI, uczestnik XXXI Debaty TFI, która odbyła się 19 czerwca w Centrum Prasowym PAP, wyraził swoje obawy dotyczące tempa wzrostu gospodarczego, pomimo zacieśniania polityki pieniężnej i spadku inflacji, co powinno wspierać rynki akcji i obligacji.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że 19 czerwca 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA zawarły z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego umowy w celu przygotowania dokumentacji projektowej dotyczącej modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej nr 25.

Wspomniane działania są realizowane w ramach rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus, który zakończy się do 2029 r.

Program Kolej Plus to znaczący krok ku zapewnieniu wszystkim mieszkańcom naszego kraju, w tym szczególnie mniejszym miastom i miejscowościom, szybkiego, bezpiecznego i przewidywalnego środka transportu. Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli bez przeszkód korzystać z dobrodziejstw transportu kolejowego, a także dzięki niemu nastąpi rozwój tych terenów – powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Linia kolejowa nr 25 od Tomaszowa Mazowieckiego do Skarżyska-Kamiennej ma długość 58 kilometrów i zostanie objęta pracami projektowymi na dwóch odcinkach. Dzięki nim osiągalna będzie prędkość 120 km/h, a wyższa dzięki planowanej elektryfikacji. Przygotowanie dokumentacji dla tych odcinków jest szacowane na kwotę około 40 mln zł, pochodzącą z programu Kolej Plus. Dodatkowo PLK SA przeznaczy ze środków krajowych 150 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej między Opocznem a Wąsoszem Konieckim, wraz z nowymi łącznicami i szprychą CPK. Łącznie na te prace przeznaczona zostanie kwota ok. 200 mln zł.

Komfortowe podróże

Pasażerowie będą mogli cieszyć się nowymi, zmodernizowanymi stacjami w Tomaszowie Mazowieckim Ludwikowie, Wąwale, Kamieniu, Szadkowicach, Słomiance, Januszewicach, Czarnieckiej Górze, Stąporkowie, Grzybowie, Wólce Plebańskiej, Mroczkowie, Gilowie i Brzasku. Inwestycja ta umożliwi ok. 180 tys. mieszkańcom regionu szybki i wygodny dojazd do Kielc. Podróż z Tomaszowa Mazowieckiego do Skarżyska-Kamiennej zajmie zaledwie 100 minut.

PLK SA kontynuuje swoje działania na linii kolejowej nr 25, zapewniając podróżnym dostęp do udoskonalonego systemu transportowego. W ramach realizowanego projektu modernizacji stacji w Skarżysku-Kamiennej powstało nowe przejście podziemne, co wyraźnie usprawniło dostęp do peronów oraz przejście na drugą stronę magistrali. Zmodernizowana linia została już udostępniona pasażerom pociągów pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim, a do końca nadchodzącego i przyszłego roku planowany jest zakończenie prac modernizacyjnych na całym szlaku do Sandomierza.

Aby skorzystać z Programu Kolej Plus należy spełnić określone warunki:

• zapewnienie współfinansowania w wysokości co najmniej 15 proc. kosztów kwalifikowalnych przez podmioty zgłaszające i ewentualnie współfinansowania kosztów niekwalifikowalnych;

• złożenie deklaracji organizatora przewozów dla połączenia: min. 4 pary pociągów przez co najmniej 5 lat;

• podpisanie umowy pomiędzy wnioskodawcą a PKP PLK SA w celu realizacji inwestycji.

Wszelkie informacje dotyczące Programu Kolej Plus są dostępne na stronie serwisu PAP. Wszystkie komunikaty publikowane w serwisie są w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Prev Post

Praca na stanowisku – ZBIÓR PORZECZEK W HOLANDII (M/K) (Kielce)

Next Post

Rządowe wsparcie dla budowy mostów – Nowe możliwości dla transportu w Michigan

post-bars
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ