Do góry

 Ciechocińskie tężnie wyremontowane
9 lutego 2023

Ciechocińskie tężnie wyremontowane

Prace remontowe przeprowadzono na dwóch tężniach, w których wymieniono tarninę oraz elementy konstrukcyjne, odnowiono balustrady i koryta solankowe, zamontowano też nowe schody z poręczami i przeprowadzono prace budowlane na pomostach. W ramach modernizacji obiektu oczyszczono i uszczelniono zbiorniki solankowe oraz wyremontowano przepompownię.

Jak poinformowała rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska w przepompowni wymieniono pompy, rury spustowe i instalacje sanitarne, a także pokrycie dachu. Budynek został gruntownie odświeżony, położono nowe tynki, okładziny ścienne i posadzki. Z myślą o kuracjuszach i turystach w otoczeniu przepompowni oraz przy obu tężniach urządzono także nowe alejki. 

„Tężnie w Ciechocinku są unikatowym zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym, celem spacerów kuracjuszy i zwykłych turystów. Cieszy fakt, że mieszkańcy i nasi goście od samego początku sezonu turystycznego będą mogli spędzać czas w wyjątkowym otoczeniu, korzystając z dobrodziejstw zdrowotnych solanki” – powiedział marszałek Piotr Całbecki.  

Na remont obiektu wykorzystano 15 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Całość inwestycji kosztowała 21,6 mln. zł. 
 
Tężnie w Ciechocinku powstały w pierwszej połowie XIX w. Pierwsze z nich wybudowano według projektu profesora Akademii Górniczej w Kielcach Jakuba Graffa z inicjatywy Stanisława Staszica, który był jednym z twórców koncepcji przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Największa z tężni ma 655 metrów długości.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Prev Post

Rekordowe inwestycje przemysłu AGD w trudnym dla całej branży roku

Next Post

STALPROFIL SA (3/2023) Informacja o wyborze oferty STALPROFIL S.A. jako najkorzystniejszej w przetargu organizowanym przez Polską Spółkę Gazownictwa sp. z o.o. na budowę gazociągu DN 400 relacji „Budowa gazociągu relacji Lubienia – Masłów oraz gazociągu r

post-bars

Może Ci się spodoba

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ