Do góry

11 kwietnia 2024

Westinghouse publikuje nowy raport dotyczący ekonomicznego wpływu wdrożenia technologii AP1000andreg; w Polsce i ogłasza wybór kluczowych polskich dostawców

Według najnowszego badania, budowa sześciu bloków jądrowych AP1000® w Polsce przyczyni się do początkowego wzrostu polskiego PKB o 118,3 mld zł, a następnie o kolejne 38 mld zł rocznie.

Dzisiaj firma Westinghouse Electric Company opublikowała niezależny raport sporządzony przez PricewaterhouseCoopers LLC (PwC), w którym przedstawiono istotny wpływ ekonomiczny budowy sześciu bloków jądrowych AP1000® w Polsce. Więcej informacji można znaleźć tutaj: raport.

Według badań, budowa sześciu bloków w technologii AP1000 przyczyni się do wzrostu krajowego produktu brutto o ponad 118,3 mld zł i stworzy ponad 120 000 miejsc pracy bezpośrednio w kraju. Po uruchomieniu, bloki będą generować co najmniej 38 mld zł PKB rocznie i utrzymywać 16 300 miejsc pracy.

Polskie Elektrownie Jądrowe, spółka należąca do Skarbu Państwa, jest odpowiedzialna za wdrożenie i realizację programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Program zakłada budowę bezpiecznych i niezawodnych reaktorów wodnych generacji III+. Pierwsze trzy reaktory, wykorzystujące technologię AP1000, zostaną zrealizowane w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w województwie pomorskim.

Westinghouse ogłosiło wybór siedmiu polskich dostawców do wsparcia budowy elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalino oraz innych projektów w Europie. Wybrani dostawcy to: Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator (Grupa Przemysłowa Baltic), Mostostal Kielce, Mostostal Kraków, ZKS Ferrum, Famak i Energomontaż-Północ Gdynia. Proces selekcji był przejrzysty i zapewniał odpowiednie warunki konkurencji, a także uwzględniał wymogi dotyczące jakości wyposażenia reaktora jądrowego. Jest to ważny krok w przygotowaniach do fazy wykonawczej projektu w Lubiatowie-Kopalino.

„Wykorzystanie naszej technologii AP1000 w Polsce jest wyrazem 100-letniego partnerstwa Stanów Zjednoczonych i Polski w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego – powiedział David Durham, prezes Westinghouse Energy Systems. – Wyniki raportu wskazują również na znaczące, długofalowe korzyści ekonomiczne, korzyści w zakresie kapitału ludzkiego oraz klimatu, jakie technologia ta może zapewnić Polsce, jej mieszkańcom oraz doświadczonym partnerom całego łańcucha dostaw. Zaangażowanie wiodących dostawców, takich jak partnerzy uwzględnieni w dzisiejszym komunikacie, będzie miało kluczowe znaczenie dla postępów wizjonerskiego przedsięwzięcia Westinghouse w zakresie realizowanej elektrowni jądrowej”.

Zgodnie z badaniem PwC, wdrożenie technologii AP1000 przyczyni się do osiągnięcia celu UE polegającego na wyeliminowaniu emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku. Projekt ma na celu zmniejszenie emisji CO2 o 39% w porównaniu z obecnym poziomem emisji energii oraz dostarczenie bezemisyjnej energii do ponad 13 milionów gospodarstw domowych.

– Planujemy skupić wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów z sektora jądrowego poprzez szkolenie kierownictwa i współpracę z lokalnymi uczelniami. Po uruchomieniu elektrowni wykorzystującej technologię AP1000, planujemy wyszkolić ponad 2 400 lokalnych pracowników.

Wykorzystanie krajowego łańcucha dostaw do wprowadzenia nowych technologii, takich jak AP1000, na skalę światową może przynieść dodatkowe 1,9 mld zł PKB na każdy zainstalowany reaktor. Dodatkowo, wprowadzenie mikroreaktora eVinci™ oraz małego reaktora modułowego AP300™ otworzy nowe możliwości w Europie.

Reaktor AP1000 to jedyny reaktor generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa, modułową budową oraz najmniejszą powierzchnią zabudowy na 1 MWe. W elektrowni Vogtle w stanie Georgia (USA) jeden z reaktorów osiągnął stan gotowości do pracy komercyjnej w lipcu 2023 r., a drugi osiągnął pierwszy stan krytyczny i ma rozpocząć komercyjną eksploatację w drugim kwartale 2024 r. Reaktory AP1000 osiągają rekordową wydajność operacyjną w Chinach, gdzie obecnie budowanych jest osiem kolejnych reaktorów. Ukraina zobowiązała się do realizacji dziewięciu bloków wykorzystujących technologię AP1000, a Bułgaria wybrała ją do realizacji dwóch bloków w elektrowni jądrowej Kozłoduj. Technologia AP1000 jest rozważana do wdrożenia w wielu innych lokalizacjach na całym świecie, w tym w Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Indiach i Ameryce Północnej.

Ściągnij pełną wersję raportu dotyczącego ekonomicznego wpływu budowy bloków jądrowych w technologii AP1000 w Polsce, klikając tutaj.

Westinghouse Electric Company jest światowym liderem w dostarczaniu bezpiecznych, innowacyjnych technologii i usług w zakresie energetyki jądrowej i innych źródeł czystej energii. Firma dostarczyła pierwszy na świecie komercyjny ciśnieniowy reaktor wodny w 1957 r., a jej technologia jest obecnie wykorzystywana przez ok. połowę elektrowni jądrowych na świecie. Od 135 lat innowacyjne rozwiązania Westinghouse sprawiają, że firma jest preferowanym partnerem w zakresie zaawansowanych technologii obejmujących cały okres eksploatacji elektrowni jądrowej. Więcej informacji na stronie www.westinghousenuclear.com oraz na profilach firmy w serwisach społecznościowych: Facebook, LinkedIn i Twitter.

Tekst oryginalny w języku źródłowym jest oficjalną i obowiązującą wersją niniejszego zawiadomienia. Tłumaczenie ma jedynie charakter orientacyjny i zostało sporządzone w celu ułatwienia zrozumienia zawiadomienia. Należy je interpretować w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Prev Post

Praca w Kielce na stanowisku – PRACOWNIK LOGISTYCZNY W MAGAZYNIE Z WARZYWAMI I OWOCAMI (M/K)

post-bars
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ