Do góry

 Szczyt wyróżnienia dla sędziego Jerzego Stępnia: nadanie tytułu doktora honoris causa
28 listopada 2023

Szczyt wyróżnienia dla sędziego Jerzego Stępnia: nadanie tytułu doktora honoris causa

Kulminacją uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa sędziemu Jerzemu Stępniowi w Uczelni Łazarskiego w Warszawie w dniu 23 listopada 2023 było wystąpienie samego sędziego, które miało na celu podkreślenie jego wkładu w rozwój polskiej nauki, polityki, administracji państwowej, wymiaru sprawiedliwości, a także kultury.

Sędzia Jerzy Stępień to wyjątkowa postać o wielu zaletach. W 1969 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, po czym odbył aplikację sądową w latach 1969-1971. Następnie, w latach 1971-1973, pracował jako asesor w Sądzie Powiatowym w Kielcach, zaś w 1975 roku został sędzią w Sądzie Rejonowym. W 1979 roku został radcą prawnym i tak pozostał do 1989 roku.

Od czasów studiów stał się aktywnym działaczem opozycyjnym, który wielokrotnie starał się narażać własne życie. W 1980 r. brał udział w strajkach, a także współtworzył NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego. W stanie wojennym został internowany na okres roku, a później aresztowany za odezwę do członków zdelegalizowanej „Solidarności” i skazany na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem. W marcu 1984 r. został znów aresztowany za dystrybucję nielegalnych publikacji, lecz dzięki amnestii wkrótce wypuszczono go na wolność. Nie przerwał on działalności w demokratycznej opozycji. Uczestniczył także w Okrągłym Stole, a następnie został senatorem I i II kadencji. Wówczas miał swój udział w tworzeniu niezależnego samorządu terytorialnego oraz reformach Administracji Państwowej. Po latach, w latach 1997-1999, pełnił funkcję podsekretarza stanu w MSWiA, przy czym dał się poznać jako ojciec samorządu terytorialnego w praktycznym wymiarze, autor wielu publikacji dotyczących reform samorządowych i administracji, od podstaw konstytucyjnych aż po kształt lokalny.

W czerwcu 1999 roku, został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. 4 listopada 2006, prezydent RP powołał go na stanowisko prezesa TK, a 6 listopada 2006 objął obowiązki. Był pierwszym prezesem TK nie posiadającym tytułu naukowego profesora, jednakże cały skład TK darzył go szacunkiem za jego kompetencje i wnikliwość. 25 czerwca 2008 roku, zakończył swoją kadencję.

Profesor Stępień wykazał się wyjątkowymi osiągnięciami w czasie swojej kadencji od 1 października 2014 do 30 września 2018 jako Rektor Uczelni Łazarskiego. Nadal aktywnie uczestniczył w dziedzinie dydaktyki i badań naukowych, rozwijając studia anglojęzyczne Master of Public Administration oraz kierując Instytutem Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej.

Uroczystość była okazją do wręczenia Jerzemu Stępniowi tytułu doktora honoris causa, który odebrał z rąk rektora Uczelni Łazarskiego – Macieja Rogalskiego. Następnie, w dowód uznania za jego działalność na rzecz samorządów terytorialnych, burmistrz Sandomierza – Marcin Marzec wręczył Jerzemu Stępniowi pamiątkową statuetkę. Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego uhonorował z kolei laureata specjalną statuetką za lata współpracy, jako wykładowca i kolega. Przed wręczeniem dyplomu doktora honoris causa, Ryszard Stefański wygłosił laudację, będącą jego promotorem. Obecny na uroczystości recenzent doktora honoris causa – Marek Safjan, tylko podkreślił wyjątkowość wyróżnienia.

Uroczystości były wyjątkowo bogate w znamienite osobistości z różnych dziedzin, w tym polityki, nauki i kultury, takie jak: Ewa Łętowska, Hanna Suchocka, Adam Bodnar, Olgierd Łukaszewicz, Grażyna Marzec, Krystyna Kofta, Włodzimierz Kiniorski, Henryk Sawka, Tomasz Tłuczkiewicz oraz wielu innych.

Goście uroczystości mieli okazję usłyszeć wyjątkowy koncert jazzowy, w którym wzięli udział Michał Urbaniak, Czesław „Mały” Bartkowski, Bartosz Stępień i Marta Sobczak. Największą atrakcją okazał się jednak występ samego bohatera wydarzenia – Jerzego Stępnia, przedstawiciela polskiej sceny muzycznej, znanego ze swych niezwykłych umiejętności w grze na saksofonie.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Prev Post

Oferta pracy na stanowisko – PRZYGOTOWYWANIE KANAPEK W HOLANDII (M/K) (Kielce)

Next Post

Praca – PRACOWNIK PRODUKCJI W PRZETWÓRNI ZIEMNIAKÓW (M/K) (Kielce)

post-bars

Może Ci się spodoba

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ