Do góry

 Kolej wzbogaca Małopolskę: Nowy przystanek w stolicy regionu
3 sierpnia 2023

Kolej wzbogaca Małopolskę: Nowy przystanek w stolicy regionu

Ponad 250 mln zł z Funduszy Europejskich trafi do samorządów Łodzi na aktywizację zawodową osób bezrobotnych, aby wesprzeć najbardziej potrzebujących w ich staraniach o zatrudnienie w 2021-2027. Rozstrzygnięty został pierwszy nabór w ramach programu.

Ministerstwo Infrastruktury wraz z PKP Polskie Linie Kolejowe SA zaangażowały się w projekt budowy nowego przystanku kolejowego w Krakowie. Przystanek ten zostanie wybudowany w północnej części miasta i będzie jednym z trzech nowych przystanków budowanych w ramach Rządowego programu na lata 2021-2025.

Wartość 24 mln zł umowy podpisanej 3 sierpnia 2023 r. pozwoli zwiększyć dostęp do kolei w stolicy Małopolski, a dzięki temu podróżowanie w komunikacji miejskiej będzie jeszcze łatwiejsze.

Ministerstwo Infrastruktury i PKP Polskie Linie Kolejowe SA wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców Krakowa i zachęcają do korzystania z nowego przystanku.

Nowy przystanek, zlokalizowany w miejscu połączenia dwóch linii kolejowych: nr 8 w kierunku Kielc i Warszawy oraz nr 95 do Podłęża i Tarnowa, będzie wyposażony w udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności. Perony będą połączone z wiaduktem drogowym, a podróżni będą mieli bezpośredni dostęp do schodów i wind.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział budowę nowych przystanków komunikacji miejskiej w Krakowie, które mają zwiększyć dostępność do centrum miasta i pozwolą mieszkańcom zaoszczędzić czas i pieniądze. Inwestycja ta ma również wspierać zrównoważone i przyjazne dla środowiska transport.

Perony o długości 200 metrów będą wyposażone w wiaty, tablice informacyjne, ławki oraz czytelne oznakowanie. Ponadto w celu ułatwienia orientacji w miejscu także po zmroku zostanie zamontowane oświetlenie. Osoby niewidome czy słabo widzące będą miały możliwość korzystania z systemu ścieżek o zróżnicowanej strukturze. Planowany termin zakończenia prac to koniec 2024 roku.

Modernizacja linii średnicowej przez PLK SA pozwala na zwiększenie dostępu do komunikacji aglomeracyjnej w Krakowie. Nowe przystanki i usprawnienia techniczne są wyjątkowo korzystne, a czas przejazdu skróci się do minimum – powiedział Piotr Majerczak, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 w Małopolsce obejmuje 22 lokalizacje, z czego trzy znajdują się w stolicy województwa. Dodatkowo, w miejscowościach takich jak Pisary, Dąbrówka czy Nowy Sącz powstaną nowe, przystosowane do wymogów XXI wieku perony. Z kolei dotychczasowe, zlokalizowane w Zatorze i Wolbromiu, przeszły już modernizację, korzystają z nich podróżni. PKP PLK zmodernizuje również 13 przystanków na linii kolejowej z Nowego Sącza do Krynicy.

Program ten ma na celu zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu, wsparcie dla ekologicznych środków transportu oraz zysk dla polskiej gospodarki. Zakłada on inwestycje w kolejową komunikację wojewódzką i międzywojewódzką, za które przeznaczono 1 mld zł. Dzięki nim 207 lokalizacji w całej Polsce otrzyma zmodernizowane perony.

Serwis PAP zobowiązuje się do publikacji komunikatów w ich oryginalnej formie, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Autor komunikatu jest wyłącznie odpowiedzialny za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Prev Post

Oferta pracy – PRACOWNIK SZKLARNI – ZAPYALNIE RÓŻ W HOLANDII (M/K) (Kielce)

Next Post

PRODUKCJA ZIÓŁ I PRZYPRAW W HOLANDII (M/K) | Praca Kielce

post-bars

Może Ci się spodoba

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ