Do góry

 Świętokrzyskie: 55 mln zł z UE na zwiększenie edukacji w regionie
31 lipca 2023

Świętokrzyskie: 55 mln zł z UE na zwiększenie edukacji w regionie

Politechnika Świętokrzyska w porozumieniu z kilkunastoma partnerami w poniedziałek podpisała umowę na dofinansowanie projektu „Dziś uczeń – jutro student” z Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Dzięki realizacji projektu w województwie świętokrzyskim pojawi się ponad 55 milionów złotych unijnego wsparcia.

„Zawierana dzisiaj umowa to symboliczne rozpoczęcie wdrażania programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, dzięki któremu w ciągu najbliższych siedmiu lat do regionu napłynie ogromna kwota, bo blisko 1,5 mld euro, a więc około 7 mld zł. Te fundusze europejskie przeznaczymy m. in. na inwestycje infrastrukturalne, na ochronę środowiska i działania proekologiczne, a także na wspieranie świętokrzyskiej przedsiębiorczości i innowacyjności. Bardzo ważną częścią nowego programu będą także działania „miękkie”, rozwijające usługi społeczne dla mieszkańców, wsparcie dla pracowników firm i instytucji, opiekę zdrowotną oraz edukację. Dzisiaj zawierana umowa dotyczy właśnie kształcenia świętokrzyskiej młodzieży” – powiedział po podpisaniu umowy Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

„Projekt >>Dziś uczeń – jutro student<< ma strategiczne znaczeniu dla regionalnej edukacji średniej i wyższej, jestem przekonana, że jego efekty szybko staną się widoczne. Z projektu skorzysta ponad 9 170 uczennic i uczniów szkół średnich z całego województwa świętokrzyskiego. Będzie to młodzież przygotowująca się do matury, uczęszczająca do ostatnich i przedostatnich klas szkół zawodowych oraz ogólnokształcących województwa świętokrzyskiego. Główne założenia projektu to z jednej strony rozbudzenie w uczennicach i uczniach zainteresowania podjęciem studiów na kierunkach związanych z inżynierią, technologią, przedmiotami technicznymi i matematyczno-przyrodniczymi. Z drugiej zaś strony celem jest uzupełnienie braków w wiedzy młodzieży w zakresie przedmiotów ścisłych oraz rozbudzenie ambicji i motywacji do nauki tych przedmiotów. Oczekujemy, że projekt Politechniki Świętokrzyskiej przyczyni się do zwiększenia liczby osób, wybierających studia na kierunkach inżynierskich i matematyczno-przyrodniczych w uczelniach wyższych naszego regionu” – podkreśliła wicemarszałek Renata Janik.

Marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik oraz rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba podpisali wspólnie umowę, która zaplanowała projekt „Dziś uczeń – jutro student”.

Dzięki wspomnianemu projektowi, 9 tysięcy świętokrzyskich maturzystów będzie miało szansę na wszechstronny rozwój.

Uczestnicy projektu mają okazję skorzystać z zajęć z niestandardowego doradztwa zawodowego oraz praktycznych zajęć na uczelniach wyższych, takich jak laboratoria, warsztaty czy wykłady. Dodatkowo, projekt obejmuje zajęcia z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, języka angielskiego specjalistycznego oraz warsztaty z efektywnego uczenia się.

Oprócz tego, w projekcie zaplanowano wycieczki krajoznawcze oraz prelekcje na tematy dotyczące szeroko pojętego kształcenia.

Dzięki inicjatywie „Dziś uczeń – jutro student” młodzież otrzymuje szansę na rozwój w szerokim zakresie.

„Liczymy na to, że projekt pozwoli maturzystom poprawić swoją wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych i tym samym zakwalifikować się do naszych uczelni. Istotne jest to, że zajęcia dla maturzystów będą odbywały się bezpłatnie. Stwarza to szansę uczniom, w których domach nie ma środków na dodatkowe lekcje i zajęcia” – podkreślił rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba.

Dodatkowo w ramach projektu będą organizowane cykliczne imprezy naukowo-techniczne, w tym w Politechnice Świętokrzyskiej i Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, a także pikniki naukowe w wybranych powiatach. Ponadto planowane są konkursy przedmiotowe, konkurs o platynowy indeks Politechniki, oraz wizyty studyjne i branżowe dla uczniów w firmach stosujących nowoczesne technologie. W zależności od potrzeb, zaplanowano również wyjazdowe szkolenia edukacyjne.

„Projekt >>Dziś uczeń – jutro student<< to nie tylko ogromna szansa na wzrost liczby studentów na kierunkach technicznych w naszym regionie – w strategicznej perspektywie kilku dalszych lat celem jest zasilenie świętokrzyskiego rynku pracy przez znaczną liczbę dobrze wykształconych fachowców” – oceniła Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Projekt będzie realizowany w latach 2023-2027. W jego ramach Politechnika Świętokrzyska współpracować będzie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz z 11 samorządami województwa świętokrzyskiego, w tym z gminą Kielce, a także powiatami buskim, jędrzejowskim, kazimierskim, opatowskim, ostrowieckim, pińczowskim, sandomierskim, skarżyskim, starachowickim i staszowskim.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Prev Post

Oferta pracy Kielce – MŁODSZY OPERATOR MASZYN W HOLANDII (M/K)

Next Post

PAKOWANIE KANAPEK I PRZEKĄSEK W HOLANDII (M/K) – Praca Kielce

post-bars

Może Ci się spodoba

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ