Do góry

 Solidarność i Olimpijczycy: Wyzwania w Ostrowcu Świętokrzyskim
5 lipca 2023

Solidarność i Olimpijczycy: Wyzwania w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pośród 170 kolarzy z 28 ekip z całego świata, ostatni, 5. etap 34. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków wystartował z ul. Jana Samsonowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczestnicy musieli pokonać ponad 175 kilometrów do mety w Stalowej Woli. Przed startem parking przy bazie MZK zapełnił się samochodami i technikami, którzy sprawnie przygotowywali rowery do wymagającej trasy.

Wyścig rozpoczął się zgodnie z planem, gdy wiceprezydent miasta Artur Łakomiec wystrzelił startowy sygnał. Po okrążeniu zmodernizowanej trasy wokół bazy miejskiego przewoźnika, peleton rozpędził się do ostatecznego staru. Podczas trasy kolarze mieli okazję przemierzyć Małopolski Przełom Wisły oraz Wyżynę Sandomierską, gdzie wspinaczka pod Sandomierz stanowiła jedyną górską próbę wyścigu.

Wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, wraz z organizatorami wyścigu, przywitał uczestników oraz publiczność.

– „Przez ostatnie lata nasze miasto włączyło się w ten wspaniały projekt. Podejmujemy działania, by zapewnić rowerzystom i pieszym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także poza nim. Staramy się rozwijać infrastrukturę rowerową, gdyż sport to nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne – powiedział wiceprezydent”.

W związku z wyjątkowością sytuacji, w tym roku w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęte zostały badania dotyczące natężenia ruchu rowerowego. Ważnym elementem tego procesu jest udział lokalnej społeczności, w tym użytkowników tras rowerowych, zrzeszonych w stowarzyszeniach rowerzystów oraz członków stowarzyszeń. Celem tego wszystkiego jest opracowanie koncepcji rozwoju ścieżek rowerowych w mieście. Urząd miasta reprezentowali radny Mariusz Łata oraz Kamil Stelmasik.

Marek Leśniewski, znany polski kolarz szosowy i sześciokrotny mistrz Polski, podkreślił zalety Ostrowca Świętokrzyskiego i nawiązał do swoich sukcesów, w tym do zwycięstwa w Tour de Pologne w 1985 roku, medalu mistrzostw świata z 1989 roku oraz do udziału w igrzyskach olimpijskich w 1988 roku. Jego słowa potwierdziły, że miasto to jest godne udziału w tego typu wydarzeniach.

Nasza Ziemia świętokrzyska to miejsce, które jest szczególnie przyjazne dla kolarzy. W przypadku Ostrowca możemy mieć szczególne nadzieje co do tego, że wciąż będzie aktywnie występował na trasach wyścigowych – tak mówi mistrz Polski.

Estończyk Siim Kiskonen z estońskiego zespołu TARTU 2024 Cycling Team zwyciężył w klasyfikacji generalnej całego wyścigu. Czech Tomáš Jakoubek z ATT Investments okazał się najlepszy w klasyfikacji punktowej i klasyfikacji aktywny. Najwięcej punktów w klasyfikacji młodzieżowej zdobył Michał Pomorski z teamu HRE Mazowsze Serce Polski, który zarazem przyczynił się do triumfu w klasyfikacji drużynowej.

Najmłodsi miłośnicy rowerów pokazali swoje umiejętności podczas Mini Wyścigu „Solidarności”. W imprezie wzięły udział cztery grupy wiekowe: A (do 5 lat), B (6-8 lat), C (9-10 lat) oraz D (11-12 lat). Chociaż głównym celem wyścigu była zabawa, uczestnicy mogli liczyć na nagrody i prezenty od organizatorów oraz samorządu miejskiego.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Prev Post

Poznaj najlepsze polskie uzdrowiska – VIII edycja EKO HESTIA SPA

Next Post

Oferta pracy w Kielce na stanowisko – Specjalista ds. Obsługi Klienta Odpisywanie na wiadomości Praca Zdalna

post-bars

Może Ci się spodoba

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ