Do góry

 PKP Intercity: Nowa Era Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych
31 maja 2023

PKP Intercity: Nowa Era Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych

PGE angażuje się w wieloletnią współpracę z Magurskim i Narwiańskim Parkiem Narodowym. Do 2023 roku, dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PGE, będą realizowane wspólne projekty edukacyjne, inicjatywy dotyczące ochrony przyrody oraz badania naukowe. Wszystko po to, by chronić piękno naszej przyrody.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że do parku taborowego PKP Intercity dołączył ostatni elektryczny zespół trakcyjny ED74. Jest to efekt współpracy polskiego producenta taboru kolejowego z narodowym przewoźnikiem, która miała na celu zmodernizowanie taboru w ramach umowy wartości 274,8 mln zł.

Tabor ED74 to przykład na to, że współpraca pomiędzy producentem a przewoźnikiem może przynieść wymierne korzyści, zarówno w postaci zmodernizowanego taboru, jak i oszczędnych rozwiązań.

Przez ostatnie kilka lat wprowadziliśmy do PKP Intercity nową jakość w podróżowaniu, co przyciągnęło miliony pasażerów. Udało nam się zrealizować projekt modernizacji ED74 – jest to dowód na to, że polskie koleje zaczynają stawać się bezpieczne, komfortowe, przewidywalne, dostępne i ekologiczne. Zakończenie tego kontraktu jest dla nas szczególnie ważne, ponieważ te pojazdy niszczały na krakowskim Bieżanowie, a dziś są one nowoczesnymi jednostkami, które spotykają się z zainteresowaniem pasażerów narodowego przewoźnika – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zmodernizowane pojazdy ED74 są przyjazne dla pasażerów, oferując wygodne fotele, bezpłatne Wi-Fi, klimatyzację i gniazdka elektryczne w każdym miejscu. Nie zapominając o osobach z niepełnosprawnościami, pojazdy posiadają także udogodnienia dostosowane do ich potrzeb. Ponadto, z myślą o rowerzystach, w każdej jednostce znajduje się miejsce do przewozu jednośladów. Wszystko to okraszone jest lepszą izolacją akustyczną, aby podróż była bardziej komfortowa. ED74 jeżdżą na trasach: Wrocław – Katowice/Częstochowa – Kielce – Radom – Lublin, Lublin – Kielce – Katowice oraz Lublin – Kielce – Kraków.

Minister infrastruktury Andrzej Bittel podkreślił, że zrealizowane zamówienia pozwolą na wzmocnienie możliwości operacyjnych naszego narodowego przewoźnika oraz zwiększenie komfortu podróży pociągami po kraju. Przejawem unowocześniania kolei w Polsce są modernizacje i budowa nowoczesnych dworców, a także dostosowanie infrastruktury do potrzeb przewoźników i pasażerów. Wszystkie te działania przynoszą widoczne efekty – wyższa liczba pasażerów to zasługa kolejarzy, którzy tworzą synergiczną całość.

PKP Intercity podjęło decyzję o modernizacji 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74, znanych jako „Edyty” z PESA Mińsk Mazowiecki w czerwcu 2019 r., a pierwsze pojazdy ruszyły do służby w półroczu 2021 r. Te przeprowadzone modyfikacje znacząco podniosły standard składów, zapewniając pasażerom wygodę i komfort odpowiedni do ich potrzeb i oczekiwań.

W latach 2007-2008 PESA Bydgoszcz SA zaprojektowała i wyprodukowała pojazdy ED74, które w pierwszej kolejności trafiły do PKP Przewozy Regionalne, a później do PKP Intercity. W 2009 roku wszystkie pojazdy zostały wycofane z eksploatacji.

Rozpoczęcie procesu modernizacji elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74 stało się możliwe dzięki staraniom narodowego przewoźnika, który w 2017 roku zadeklarował chęć modernizacji składów. Po odbyciu dialogu technicznego, konsorcjum PESA Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki (obecnie PESA Mińsk Mazowiecki) przedstawiło swoją ofertę, która została podpisana w 2019 roku. Dzięki temu udało się zrealizować zamierzone przez przewoźnika plany, a ED74 powróciły na polskie tory.

Poza nowoczesnymi pociągami ED74, Zakłady PESA w Mińsku Mazowieckim zajmują się także serwisowaniem lokomotyw EP09, które są w stanie osiągnąć prędkość do 160 km/h. Przeglądy są przeprowadzane zgodnie z planem, a pierwsze dwa pojazdy powróciły już do eksploatacji. Oczekuje się, że posiłkowe lokomotywy będą gotowe do użycia do końca 2025 roku.

PKP Intercity i PESA Bydgoszcz stawiają na współpracę

Przedstawiciele obu firm podpisali już umowy o łącznej wartości 2,91 mld zł, co jest kolejnym dowodem na ich wieloletnią i owocną współpracę. Realizacja tego projektu jest zgodna z inwestycyjną strategią PKP Intercity i ma służyć poprawie jakości usług świadczonych przez obydwie spółki.

W połowie października ubiegłego roku narodowy przewoźnik podjął decyzję o zakupie 16 hybrydowych lokomotyw od PESY Bydgoszcz. Unikalny projekt ma na celu wzbogacenie parku taborowego przewoźnika o w pełni nowoczesne pojazdy. Przedsiębiorstwo zgodziło się również na świadczenie usług utrzymania tych pojazdów, co ostatecznie zamknęło transakcję o całkowitej wartości 554,7 mln zł.

PKP Intercity planuje wykorzystanie 27 mld zł na modernizację infrastruktury kolejowej oraz zakup nowego taboru, by w 2030 roku zaoferować pasażerom szybkie, wygodne i bezpieczne połączenia. Nowe pojazdy będą przystosowane do potrzeb osób starszych, niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi, a wyższy komfort podróży zapewnią prędkości 160-250 km/h. Prace nad zmodernizowanym designem wnętrza pociągów są już w toku, a cały tabor PKP Intercity będzie nowy lub zmodernizowany.

PAP SA dostarcza komunikaty w ich oryginalnej formie bez wprowadzania zmian w treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 Ustawy o Prawie Prasowym. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Prev Post

Oferta pracy w Włoszczowa na stanowisko – Specjalista ds. reklamy produktów i usług Praca Zdalna

Next Post

PKP Intercity: Nowe zespoły trakcyjne po modernizacji gotowe do podróży!

post-bars

Może Ci się spodoba

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ