Do góry

 ?

„Biometan jako paliwo dla PSG: przygotowania i wyzwania
21 kwietnia 2023

? „Biometan jako paliwo dla PSG: przygotowania i wyzwania

Polska Spółka Gazownictwa wyraziła gotowość do przesyłu biometanu swoją siecią podczas XII Targów Techniki EXPO-GAS w Kielcach. Prezes Robert Więckowski omówił kluczową rolę PSG w transformacji energetycznej kraju podczas panelu „Energia dla gospodarki” zorganizowanego w ramach jubileuszowej konferencji „Nowe technologie dla multienergetyki”.

Targi EXPO-GAS to nie tylko doskonała okazja, aby poznać najnowsze rozwiązania technologiczne z zakresu gazownictwa, ale także przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń. Iza Gospodarcza Gazownictwa wykorzystała tegoroczne wydarzenie, aby omówić istotne kwestie dotyczące zielonego gazu i wtłaczania biometanu do sieci dystrybucyjnej PSG.

„Uważamy, że biogazownie zazielenią naszą gospodarkę. Na pewno nie nastąpi to szybko. Będzie to długotrwały proces, który z pewnością przyspieszy wejście w życie nowelizacji ustawy o OZE wspierającej m.in. rozwój biometanu i klastrów energii. Potencjał tego sektora w Polsce szacuje się na około 4-5 mld m3 rocznie” – powiedział Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

W minionym roku liczba podmiotów chcących przyłączyć się do PSG wzrosła o 141 wniosków. Łącznie, wolumen wytwarzanego przez nich biogazu/biometanu wynosi około 460 mln m3 rocznie, co stanowi niewielki ułamek całego potencjału rynku biogazu/biometanu. Niemniej jednak, zauważa się systematyczny wzrost zainteresowania przyłączeniem biogazowni do sieci gazowej.

„Wykorzystanie oczyszczonego biogazu w długoletniej perspektywie w znaczący sposób poprawi bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i umożliwi spełnienie celów unijnych w zakresie dekarbonizacji. Jednak abyśmy mogli przyłączyć wszystkie zainteresowane biogazownie, PSG będzie potrzebowało na inwestycje związane z chłonnością sieci ok. 500 mln zł” – dodał prezes PSG.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Prev Post

Ostrowiec Świętokrzyski: Uwolnij swoje wyobraźnię dziecka

Next Post

Efektywność energetyczna jako szansa biznesowa dla branży gazowniczej

post-bars

Może Ci się spodoba

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ