Do góry

 Energooszczędne inwestycje w Świętokrzyskiem z unijnym wsparciem
17 stycznia 2023

Energooszczędne inwestycje w Świętokrzyskiem z unijnym wsparciem

Niemal 5 milionów złotych warte będą prace termomodernizacyjne w dwóch należących do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu budynkach – siedzibie Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz budynku Biobanku, w którym mieszczą się m.in. laboratoria medyczne.

W pierwszym z budynków bardzo drogi w utrzymaniu kocioł kondensacyjny na olej zastąpią dwie wysoce efektywne pompy ciepła – jedną do ciepłej wody użytkowej, drugą do ogrzewania budynku. Będą one zasilane przez farmę fotowoltaiczną, której panele będą równocześnie zadaszeniem parkingu przy Centrum da Vinci. W budynku zamontowane zostanie również energooszczędne oświetlenie typu LED oraz docieplona zostanie jedna ze ścian.

Nowe źródło ciepła zyska także Biobank, który dotychczas był ogrzewany przez kotłownię należącą do sąsiadującego z nim Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Teraz istniejący wymiennik ciepła zostanie odłączony, a wodę w kaloryferach i kranach podgrzeją pompy ciepła zasilane przez panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu budynku.

„Cieszę się, że możemy uczestniczyć w procesie modernizacji technologii grzewczych w jednostkach podległych samorządowi województwa, dzięki którym uzyskają one pewną autonomię źródeł ciepła, ale też pojawią się oszczędności finansowe, energetyczne. Modernizacja wpłynie na poprawę stanu powietrza – podkreślił wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Marek Bogusławski. – Szacuje się, że dzięki modernizacji zaoszczędzone zostanie, w skali roku, blisko 600 tysięcy kWh energii” – dodał.

Inwestycja będzie przeprowadzona w ramach projektu „Wzrost efektywności energetycznej kompleksu budynków Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego poprzez termomodernizację i wdrożenie OZE”, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Warty 4 miliony 859 tysięcy 314 złotych przetarg na termomodernizację wygrała firma Enerko Energy z Kielc. Zakończenie prac zaplanowane jest na koniec sierpnia 2023 roku.

Podobny zakres prac przewiduje termomodernizacja budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie. Dofinansowanie tego projektu z funduszy unijnych wyniesie prawie 2 mln 736 tys. zł.

„Głównym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Dzięki modernizacji i przebudowie systemów nastąpi zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych oraz oszczędność energii chronimy środowisko. To jedne z najlepszych sposobów na sprostanie wyzwaniom, przed którymi stoi dziś cały świat odczuwający skutki kryzysu energetycznego” – powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Umowa została podpisana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 – Działanie 3.3. Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym. Koszt całkowity projektu to 3 mln 240 tys. zł.

„Cieszę się z dodatkowych środków unijnych, bo budynek jest duży i uczy się w nim około 600 uczniów z terenu gminy Piekoszów. Przed pracownikami urzędu trudne zadanie, bo musimy je wykonać do końca sierpnia. Ale ja jestem przygotowany do trudnych zadań” – podsumował podpisanie umowy burmistrz Zbigniew Piątek.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Prev Post

MI: Historyczne wyniki polskiej kolei (komunikat)

Next Post

MI: Umowa na ekspresowe przejście drogowe przez Kielce (komunikat)

post-bars

Może Ci się spodoba

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ