Do góry

 Rywalizacja o tytuł najbardziej sportowego miasta
30 grudnia 2022

Rywalizacja o tytuł najbardziej sportowego miasta

Tym razem organizator wydarzenia – Fundacja Orły Sportu ze swoim projektem III Multisportowy Turniej Miast o Puchar Niepodległości zawitała do 4 lokalizacji w różnych częściach kraju.

„Koncepcja turnieju zrodziła się podczas pandemii, kiedy to spotkania i imprezy sportowe były ograniczone. Stworzyliśmy projekt pozwalający na rywalizację między miastami, ale bez konieczności spotykania się – mówi prezes Fundacji Rafał Wosik. – Wydarzenie było świetnie przyjęte i choć nie ma już takiej konieczności utrzymujemy imprezę w formule korespondencyjnej”.

Do udziału w imprezie co roku zapraszane są inne miasta. Tym razem jako pierwsi do walki w III Multisportowym Turnieju Miast o Puchar Niepodległości przystąpili do młodzi adepci sportu w Kielcach, gdzie turniej miast miał swoją premierę. Kolejne wydarzenia zawitały do opolskich Głuchołazów, podkarpackiego Lubaczowa i mazowieckiego Brzozowa Starego. Łącznie w akcji wzięło udział ponad 450 dzieci!

Tegoroczne zajęcia w ramach III Multisportowego Turnieju Miast o Puchar Niepodległości oparte były na sprawności fizycznej uczestników. Zawodnicy brali udział w 8 konkurencjach sportowych i dając z siebie 100% mocy, zdobywali punkty dla ogólnej punktacji miasta. W tym roku sprawność mierzono w następujących konkurencjach:

  • slalom piłkarski zakończony strzałem do małej bramki,
  • rzuty wolne do kosza,
  • bieg wahadłowy,
  • bieg zwinnościowy „po kopercie”,
  • podskoki obunóż na skakance,
  • skok w dal po odbiciu obunóż z miejsca,
  • rzuty na bramkę do piłki ręcznej,
  • skok dosiężny wzwyż przy ścianie.

Wydarzenia w ramach III Multisportowego Turnieju Miast o Puchar Niepodległości uatrakcyjniali też sportowcy i gwiazdy. To właśnie dzięki nim dzieci czerpią inspirację i motywację do dalszego działania i dążenia do celu. W Kielcach dzieci mogły spotkać się z medalistką olimpijską w biegu przez płotki Emilią Ankiewicz, a w Lubaczowie z mistrzyniami we wspinaczce Aleksandrą i Natalią Kałuckimi. W Głuchołazach i Brzozowie Starym pojawili się również znani freestylerzy piłkarscy – Dawid Krzyżowski oraz Dawid Jarzębowski. Ich pokazy robiły na prawdę duże wrażenie.

W każdej lokalizacji pojawiła się też masa urządzeń i atrakcji rozwijających umiejętności i sprawność fizyczną. Dzięki tej akcji dzieci mogły skorzystać z narzędzi, które są zwykle poza zasięgiem. Tym razem umożliwiona została zabawa na ruchomej ściance wspinaczkowej, symulatorach jazdy na nartach czy snowboardzie, symulatorze lotu oraz latania na „chmurce”.

Poza rywalizacją sportową i poprawą formy fizycznej uczestników dzieci miały możliwość poznania historii i przybliżenia sylwetek oraz losów naszych narodowych bohaterów.

„Nasze wydarzenia to nie tylko sport. Staramy się przekazywać wartości i rzetelną wiedzę o aktywności fizycznej, ale też włączamy tu aspekt edukacji historycznej – dodaje Wosik. – Przekazaliśmy uczestnikom turniejów dużo ciekawych treści związanych z walką o niepodległość Polski oraz bohaterami, którzy o nią walczyli. W trakcie każdego z turniejów odbyła się sportowa lekcja historii, podczas której młodzież poznała sylwetki bohaterskich sportowców”.

Do najlepszych zawodników w każdej lokalizacji trafiły puchary, a każdy z uczestników nagrodzony został pamiątkowym medalem i gadżetami. Najlepsze miasta otrzymały finałowe Puchary Niepodległości.

Wydarzenia w każdej lokalizacji wsparte zostały przez reprezentantów rządu. Tegorocznymi partnerami stali się między innymi minister sportu Kamil Bortniczuk oraz posłowie Anna Krupka, Anna Schmidt oraz Maciej Małecki.

Projekt III Multisportowy Turniej Miast o Puchar Niepodległości finansowano ze środków, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Prev Post

KPRM: 15 nowych miast w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki wręczył akty nadania praw miejskich (komunikat)

Next Post

GDDKiA: podsumowanie 2022 roku

post-bars

Może Ci się spodoba

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ