Do góry

 Rabka-Zdrój zwycięzcą VII edycji EKO HESTIA SPA
19 grudnia 2022

Rabka-Zdrój zwycięzcą VII edycji EKO HESTIA SPA

W tegorocznej VII edycji konkursu ocenie podlegały nowatorskie działania i inwestycje, mające pozytywny wpływ na środowisko, zrealizowane w latach 2016-2021. W gronie ścisłych finalistów znalazły się 4 miejscowości: Goczałkowice-Zdrój, Kazimierza Wielka, Rabka-Zdrój i Uniejów.

„ERGO Hestia co roku znajduje się na podium Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Posiadając niezbędne know-how, chcemy zachęcać do obierania podobnego kierunku innych podmiotów, w tym przypadku gmin uzdrowiskowych. To jeden z najważniejszych celów naszej Strategii Zrównoważonego Rozwoju – mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO Hestia. – Zmiany klimatyczne to ogromne wyzwanie, z którym musimy się wszyscy dziś zmierzyć. Dlatego nasz konkurs ma nie tylko promować zielone idee, ale i przynosić korzyści praktyczne – nagroda główna jest przeznaczana na kolejne proekologiczne inwestycje” – dodaje.

Tegorocznym laureatem zostało małopolskie uzdrowisko Rabka-Zdrój.

„Rabka-Zdrój zasłużyła na tę nagrodę głównie z uwagi na wieloletnią konsekwencję i skalę swoich działań podjętych w zakresie ekologii. Składają się na nie m.in. systematyczna gazyfikacja gminy, działalność tzw. >>ekodoradcy<<, aż 8 różnych programów dotyczących ochrony powietrza (skutecznie wpływających na redukcję emisji C02), liczne inwestycje w zakresie solarów, pomp ciepła i fotowoltaiki, działalność edukacyjna czy wprowadzenie specjalnej aplikacji >>ekointerwencji<<” – mówi prof. Alicja Kicińska z AGH, ekspert Kapituły.

Ufundowana przez ERGO Hestię główna nagroda konkursowa wynosi, jak co roku, 100 tysięcy złotych. Zwycięskie uzdrowisko może ją przeznaczyć wyłącznie na realizację pomysłów i projektów związanych z ochroną środowiska.

Od samego początku merytorycznym partnerem konkursu EKO HESTIA SPA jest największa polska organizacja, zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska – Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

„To konkurs unikatowy – nawet w skali europejskiej – realnie wspierający najcenniejsze inicjatywy i inwestycje związane z ochroną środowiska – podkreśla dr Jan Golba, prezes SGU RP, długoletni samorządowiec i burmistrz Muszyny. – Rabka-Zdrój była drugim, po Krakowie, polskim miastem, które wprowadziło restrykcyjną uchwałę antysmogową, co już przyniosło wymierne rezultaty. Bardzo się cieszę, że dostrzeżono te wieloletnie, kompleksowe działania w zakresie ochrony środowiska. Zwłaszcza, że nietypowe położenie Rabki w górskiej kotlinie zasadniczo utrudnia naturalną wentylację, nic więc dziwnego, że walka o czystsze powietrze stała się priorytetem samorządowych władz. Rabka jest też absolutnym rekordzistą wśród polskich uzdrowisk w liczbie funkcjonujących tężni” – dodaje.

W tym roku po raz pierwszy kapituła postanowiła też w szczególny sposób wyróżnić indywidualnie statuetką Eko Wizjonera. Za wieloletnie, strategiczne działania w zakresie ochrony środowiska trafiła ona do burmistrza Uniejowa, Józefa Kaczmarka.

„Uniejów, pierwszy laureat konkursu, obchodzący w tym roku jubileusz 10-lecia powstania uzdrowiska, jest przykładem doskonałego wykorzystania naturalnego potencjału złóż geotermalnych i wykorzystania ich nie tylko do celów leczniczych i uzdrowiskowych, ale i dynamicznego rozwoju lokalnego ze szczególnym poszanowaniem dla środowiska naturalnego” – podkreśla przewodniczący kapituły, Wojciech Fułek.

W 7 dotychczasowych edycjach konkursu uczestniczyły łącznie 34 polskie uzdrowiska, a dotychczasowi laureaci to: Uniejów, Busko-Zdrój, Inowrocław, Lądek-Zdrój, Latoszyn-Zdrój i Muszyna. Regulamin dopuszcza ponowny start w konkursie po 5-letniej karencji.

Pomysł i organizację konkursu EKO HESTIA SPA doceniono przyznając Grupie ERGO Hestia prestiżową nagrodę Dobroczyńca Roku.

Konkurs EKO HESTIA SPA jest organizowany już od 8 lat przez Grupę ERGO Hestia i Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. Ocenia się w nim i nagradza kompleksowe, długofalowe działania, inwestycje oraz inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Ważnym elementem tych działań jest też systematyczna edukacja ekologiczna lokalnych społeczności

O ERGO Hestii:

Grupa ERGO Hestia to pionier najbardziej innowacyjnych rozwiązań w sektorze ubezpieczeniowym. Od ponad 30 lat pozostaje wiarygodnym i niezawodnym partnerem oferującym najwyższej jakości produkty i usługi. Co roku zapewnia ochronę ponad 3 milionom klientów indywidualnych oraz kilkuset tysiącom firm i przedsiębiorstw.

Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powstało w 1991 roku. Dzięki dynamicznemu rozwojowi osiągnęło pozycję największej firmy ubezpieczeniowej spośród powstałych w warunkach gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Głównym akcjonariuszem spółek Grupy ERGO Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy ERGO International AG, należący do największego reasekuratora, Munich Re.

Prezesem Grupy ERGO Hestia od ponad 30 lat funkcjonowania firmy jest Piotr Maria Śliwicki.

Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

 


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Prev Post

Najprostsze narzędzie do skutecznego rozwiązywania problemów dzieci i młodzieży

Next Post

MI: Dworzec Jastrząb otwarty dla podróżnych (komunikat)

post-bars

Może Ci się spodoba

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies
AKCEPTUJĘ